Leder efter en der ikke fisker...

Odder Kystkonkurrence 2018 – slår ny rekord

Den 12-14. oktober afholdt OSF for 2. gang en åben kystkonkurrence for alle med trang til lystfiskeriet, det sociale ved at være fælles om en hobby og en lille teaser til konkurrencegenet.

I 2018 versionen blev der slået flere rekorder i forhold til 2017 versionen. Det lykkes bl.a. at få hele 47 tilmeldinger til konkurrence i forhold til de 35 i 2017. Ud af de 47 deltagere var 26 af dem ikke-gengangere og 20 af dem var ikke medlem af foreningen.

Det er heldigvis et tal der er lavet om så tiden da. Det lykkes nemlig at få flere af de deltagende og interesserede indmeldt i Odder Sportsfiskerforening.

I denne omgang var det ligeledes lykkes at få alt forberedningen til konkurrencen færdig godt en måned inden konkurrencestart. Det betød at der var et større potentiale for at markedsføre konkurrencen og det kom vidt omkring. Det lange planlægning gjorde det muligt, at få lavet en plakat, som var oppe og hænge i flere dagligvare butikker, grejforretninger og konkurrencen fik endda også omtale igennem Danmarks Sportsfiskerforbund´s hjemmeside.

 

 

Sådan gik det.

 

Selve afholdelsen af kystkonkurrencen forløb rigtig fint. I år var der stor opbakning til at få indvejnings tidspunkter til at fungerer optimalt. Der skal selvfølgelig lyde en stor tak til at der gav en hånd med.

Første indvejning var afsat til fredag eftermiddag og vi mødte op ved Stampemøllen kl. 1500 med stor forhåbning om en masse indvejninger. Men ligesom i 2017 lod fiskene vente på sig.

Det var første ved aftenens indvejning af den første og eneste fisk om fredag blev indvejet. Michael Damgaard indvejede en fisk på 42,5cm og 750g, dermed løb han med gavekortet på 300kr for største indvejet fisk om fredagen.

 

Lørdagen skulle vise sig at blive meget bedre

 

Lørdag fra 13-15 var den første indvejning og her skete der endelig ting og sager. I alt kom 5 fisk til indvejning midt på dagen og hvilke eksemplarer der var imellem. Det blev også ved denne indvejning af konkurrencens største fisk blev indvejet.

Jakob Nielsen havde valgt den helt rigtige dag til, at fange sin første havørred nogensinde og det var et flot eksemplar. En farvet hanfisk på 56cm og 2040g med en konditionsfaktor på 1,16 – virkelig flot fangst.

Men det var ikke kun middagsindvejning der bød på fisk. Allerede igen om aftenen blev der indvejet 3 rigtige fine fisk – heriblandt en havørred på 45cm fanget af junior: Nikolaj Jensen.

Historien fortæller, at lørdag aften endte Jakob & Anders i romsmagning og de endte med ikke at komme op og fiske om søndagen.

 

 

Søndag – en herlig dag

 

Søndag var kystkonkurrencens sidste dag og der blev gået til det med fiskeriet fra alle fronter. En sydøsten/østen vind havde i løbet af weekenden taget modet fra mange af deltagere da vores lokale kyststrækning har det med at blive grumset under disse forhold. Det kan dog ikke betale sig at blive skidt til mode over den slags.

For ligesom da foreningen var ved Gjerrild i foråret så blev det alligevel til et godt fiskeri trods grumset vand. Det kunne tydeligt ses under den sidste indvejning, da hele 6 havørred formåede at komme forbi indvejningsbordet i håbet om at tage en af præmierne.

Den mest spektakulære fangst må siges at være gjort af Karl Hansen. Mange af I flere år været i tvivl om at det trofaste medlem af forening overhovedet fisket – da ingen menes at have set ham med en stang i hånden.

Det endte dog med, at Karl i den samlede stilling endte med at løbe med en 5. plads.

 

 

Opsummering

 

Når man kigger tilbage på hvordan kystkonkurrencen i 2018 forløb sig, så kan vi kun være rigtig tilfredse. Det lykkes at få flere deltagere, der blev indvejet over dobbelt så mange fisk over mål i forhold til 2017 og flere af fiskene var over 50cm og havde rigtig flotte konditionsfaktorer – den bedste på 1,23.

 

Samlet set blev der fanget 15 fisk og de fordeler sig således:

 

Oversigt over største havørreder:
Nr Deltager Fanget på Hvor Længde (cm) Vægt (g) Kondi
1 Jakob Nielsen (L) Mørsilda Kysing 56 2040 1,16
2 Michael Damgaard (L) Blink Horsens Fjord 55 1770 1,06
3 Martin Dybbroe (L) Great Herring Fløjstrup 51 1410 1,06
4 Ronni Jensen (S) Blink Horsens Fjord 47,5 1270 1,22
5 Marck Friis Trøjborg (S) Bombarda Horsens Fjord 46,5 1230 1,23
6 Karl Hansen (S) Blink Ajstrup Strand 45,5 980 1,08
7 Søren Kvist (S) Blink Gylling Næs 44,5 940 1,1
8 Jens K. Knudsen (S) Blink Fløjstrup 43 910 1,14
9 Michael Vittrup Sørensen (S) Blink Fløjstrup 45,5 880 0,97
10 Christian Kjeldsen (L) Snurrebasse Slim Kysing 41 700 1,02

 

Juniorkonkurrencen:
Nr Deltager Fanget på Hvor Længde Vægt Kondi
1 Nikolaj Jensen (L) Snurrebasse Horsens Yderfjord 45 970 1,06

 

 

Fisk der er faldet udenfor konkurrencen pga. genindvejning:
Nr Deltager Fanget på Hvor Længde Vægt Kondi
1 Jakob Nielsen (L) Mørsilda Kysing 48 1160 1,16
2 Jakob Nielsen (L) Mørsilda Kysing 46 1070 1,1
3 Ronni Jensen (L) Flaben Horsens Yderfjord 46 1010 1,04
4 Michael Damgaard (F) Blink Horsens Fjord 42,5 750 1,01

 

 

Præmiefordeling:

Største havørred

Placering Deltager Præmie Sponsor
1 Jakob Nielsen ·         Scierra Kinai Vadejakke

·         iLures gennemløbere

·         Lædermappe

·         2 fl vin

Aarhus Fishing Gear

iLures.dk

Lædermappen

Hagelquist Vine

2 Michael Damgaard ·         Fisker Mag Vice Rotations fluestik

·         Whiting Spey Rooster (Bronze Grade)

·         2 fl vin

Aarhus Fishing Gear

Fluebinding.nu

Hagelquist Vine

3 Ronni Jensen ·         Shimano Nasci 4000 fastspolehjul

·         iLures gennemløbere

·         Lædermappe

·         2 fl vin

Sportshuset

iLures.dk

Læddermappen

Hagelquist Vine

4 Marck Friis Trøjborg ·         Berkley Lightning Rod

·         Komplet sæt (4. stk) Tour de France Snurrebassen

·         2 fl vin

Grejbiksen

Grejbiksen

Hagelquist Vine

5 Karl Hansen ·         Lædermappe

·         iLures gennemløbere

·         2 fl vin

Lædermappen

iLures.dk

Hagelquist Vine

 

 

Juniorkonkurrencen
Placering Deltager Præmie Sponsor
1 Nikolaj Jensen ·         Berklet Phazer 9” spinnestang

·         iLures gennemløbere

·         Lædermappe

Grejbiksen
ilures.dk
Lædermappen

 

Lodtrækning på indsendte fotos
Træk Vinder Præmie Sponsor
1 Nikolaj Jensen Kurv Chokoladehimlen.dk
2 Michael Kvist Pedersen Gavekort Fru Møllers Restaurant
3 Mikkel Aarup Special Øl Brandbygegaard Bryghus

 

Lodtrækning på deltagerbevis                       
Træk Vinder Præmie Sponsor
1 Nikolaj Jensen Gavekort Odder Sportsfiskerforening
2 Klaus Fiedler Gavekort Odder Sportsfiskerforening
3 Jens K. Knudsen Gavekort Lofina

 

 

Til historien hører det at fortælle, at junioren Nikolaj Jensen var en ganske heldig dreng denne dag. Først og fremmest lykkes det ham selv at trække sig op af posen blandt de 24 deltagere i fotokonkurrencen. Efterfølgende trak han sin fars navn: Ronni Jensen op af posen – Ronni mente dog denne præmie skulle gå til en anden.

Efterfølgende blev trækningen foretaget af Jakob Nielsen søn. Men det ændrede ikke heldet for Nikolaj – for hans navn var det første der blev trukket op af posen med de 47 deltageres navne og hermed kunne Nikolaj ryddet bordet for både største junior, samt præmie i begge lodtrækningspuljer.

Det var en rigtig glad dreng der gik hjem denne dag, og der hersker ingen tvivl om, at en ivrig lystfisker er under opvækst.

 

Tak for støtten

 

Til allersidst skal der lyde en kæmpe tak til alle sponsorerne af Odder Kystkonkurrence 2018. Uden jer ville det ikke være muligt at kunne skabe sådan et arrangement som dette. Et arrangement som har vist sig at være et stort samlingspunkt for vores medlemmer, udstillingsvindue for forening og sidst men ikke mindst en rigtig hyggelig weekend der skaber en masse nye minder.

Tak til jer alle for opbakningen.

 

// Christian ”Crede” Kjeldsen

 

Skriv et svar