Leder efter en der ikke fisker...

OSF Nyhedsbrev – Oktober

Vi er godt i gang med Oktober Måned og vi har i den forbindelse endelig afholdt vores jubilæumsfest. Hvilket jeg vil sige var en helt fantastisk aften. Ikke mindst fordi vi fik selskab af vores afgået redaktør Niels Jørgen, som har været medlem af i over 72 år ud af de 77 år Odder Sportsfiskerforening har eksisteret. Det må siges at være dedikation og vedholdenhed udover det normale.  🙂


Så tusind tak fordi du kunne kigge forbi et par timer Niels Jørgen. Det ville ikke have været den samme aften uden dig.


I alt deltog 34 OSF´er inkl påhæng i en rigtig hyggelig aften ved Økologiens Have. Her fik vi serveret skøn mad i form af en 3 retters menu bestående af

  • Hjemmerøget laks med hjemmerørt aioli og pil selv rejer til
  • Tag selv buffet med forskellige salater, skindstegt sej, kalvekød, saucer og kartofler
  • Dessert bestående af hjemmelavet is med tilbehør
  • Hertil 3 forskellige slags hvidvin og 2 forskellige slags rødvin
Allan Rosenbæk mødt op i munter påklædning. Bagved ses Frank Jørgensen og i forrest Jens K. Knudsen

Aftenen forløb smertefrit med et par taler undervejs bl.a Lars Aarø hyldede foreningens jubilæumet og ikke mindst Niels Jørgens tidligere ihærdighed som lystfisker men ikke mindst som foreningsmand. Han nævnte bl.a også at Niels Jørgen og Vagn Haugaard som den egentlig årsag til at han i dag er medlem af Odder Sportsfiskerforening.


Derudover takkede Niels Jørgen i form af en tale for opmærksomheden og kom med historier fra tidens tand. Han kunne blandt andet oplyse, at da han i sin tid blev medlem som 12-årig kostede et medlemskab i Odder Sportsfiskerforening hele 4kr. 🙂


Det kan vi desværre ikke matche i dag. Men vi har dog fortsat et af landets billigste kontingenter hvis man modregner andelen til Danmarks Sportsfiskerforbund.


Derudover var der en snak uden lignende på kryds og tværs af de opstillet borde. Var man mere til musik var dette ikke stedet for der blev udvekslet historier, beretninger og bekendtskaber hele aften, som måske endda til tider ville have overdøvet et live band.


Foreningens næste kortsigtet mål må være at opnå en alder af 80 år her engang i 2025. Men forhåbentlig har vi mange gode år endnu. 

For denne gang – Tak for en hyggelig aften

Kommende arrangementer

Seatrout Smash

Den kommende tid består af klubaftener på stampmøllen hvor vi vil følge med i den danske lystfiskerserie Seatrout Smash som udkommer med nye afsnit på ugentlig basis. Serien er optaget og produceret i Danmark.

I serien følger man 6 teams fra forskellige producenter der kæmper om at fange de samlet set 4 længste havørreder og den største havørred op daglig basis igennem en hel weekend. Fiskeriet foregår i Marts og optages på landsplan – dog primært langs de Sjællandske og Fynske kyster og her imellem et par jyske fjorde i trekantsområdet.

Sæsonafslutning – Odder Å

I forbindelse med at fiskeriet lukker i Odder Å fra d. 1 november afholder vi en fiskedag som afslutning på fiskeriet Søndag d. 30 oktober – hvordan dagen kommer til at være skruet sammen vil I modtage en mail om på et senere tidspunkt. Man må dog gerne allerede melde sig til hvis man vil deltage i dette arrangement.

Tilmelding kan ske ved besvarelse på denne mail eller kontakte mig på telefon; 28 55 65 50

DagDatoEventNote
Tirsdag18-10-2022Klubaften med filmVi ser dagens nye afsnit af Seatrout Smash 3 – optaget på de danske kyster
Tirsdag25-10-2022Klubaften med film og tilmelding Odder Å afslutningDagens afsnit af SS3 vises på TV og sidste tilmelding til Odder Å afslutning
Søndag30-01-2022Sæsonafslutning Odder ÅAfholdelses af afslutning i Odder Å – Mere info vil tilgå

Velkommen til
Til slut vil jeg runde af med at byde velkommen til foreningens 2 nye medlemmer Søren Guldborg og Else Behnk.

Jeg håber at vi i løbet af tiden vil få jer af se til et af vores kommende arrangementer.

På vegne af OSF
Christian Svenninggaard Kjeldsen

Skriv et svar