Leder efter en der ikke fisker...

Flot havørred til Niels Jørgen

Ivrig fisker

Niels Jørgen må nok betragtes, som en af foreningens mest ivrige kystfiskere. Der går nemlig sjældent flere dage imellem hans fisketure.

Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at han har fanget en rigtig fin fisk. Igennem hele efteråret og store dele af det nye år har Niels Jørgen  været ude og fiske stortset hver eneste dag. Her snakker vi ikke flere timer hver dag – men små effektive ture på 1 time eller 2.

 

Hvis man i tidens løb har fisket på de lokale pladser nær Odder. Så er det ganske muligt, at man på et eller andet tidspunkt er stødt på Niels Jørgen

 

Men det skulle snart vise sig at være det hele værd. En dag i starten af februar skulle nemlig vise sig at være Niels Jørgen´s dag. Egentlig troede han ikke på det, men nu var han kommet til pladsen. Så den skulle selvfølgelig have et par kast.

 

Årets hug

Efter lidt tid kunne han lande årets største fisk både personlig fangst og i det hele taget i Odder Sportsfiskerforening´s regi.

Niels Jørgen – 67cm 2,8kg

 

Der findes dem, som praler med deres fangster og så er der dem som nyder dem i stilhed.
Her må Niels Jørgen betragtes som en krydsning af de 2.

Normalt høre man nemlig ikke meget til hans fangster.
Situationen var dog en anden med denne flotte fangst. Niels Jørgen kørte nemlig rundt til sine fiskekammerater igennem mange år – for at vise den flotte fisk frem. Men hvem ville ikke have gjort det samme med sådan en fangst?

Skriv et svar